Dzień tolerancji - 16 listopada

Tolerancja oznacza cierpliwość i wyrozumiałość dla odmienności. Jest poszanowaniem cudzych uczuć, poglądów, upodobań, wierzeń, obyczajów i postępowania choćby były całkowicie odmienne od własnych, albo zupełnie z nimi sprzeczne. Współcześnie rozumiana tolerancja to szacunek dla wolności innych ludzi, ich myśli i opinii oraz sposobu życia. Szacunek ten przybiera formy wyrozumiałości i życzliwości dla tego, co nie musi być naszym udziałem, ale co cieszy się naszą akceptacją istnienia w imię demokratycznej wolności. Budują ją wiedza, otwartość, komunikacja między ludźmi oraz wolność słowa, sumienia i przekonań. Tolerancja jest harmonią w różnorodności.

Już Perykles uznał, że tolerancja jest jedną z podstaw stabilności demokratycznego państwa stwierdzając w swej słynnej mowie, że Ateńczycy stworzyli demokrację "kierując się wyrozumiałością w życiu prywatnym i szanując prawa w życiu publicznym". Tolerancja oznacza, więc rezygnację z przymusu jako środka wpływania na postawy innych ludzi, z wyjątkiem sytuacji zagrażających bezpieczeństwu (nie można, więc mówić o tolerancji dla przestępców i psychopatów).

Przeciwieństwem tolerancji jest nietolerancja, dyskryminacja, ksenofobia, dogmatyzm i fanatyzm w różnych sferach życia (religijnej, politycznej, społecznej, obyczajowej), a także wszelkiego rodzaju fundamentalizm oraz szowinizm i totalitaryzm. Tolerancja podtrzymuje życie narodów, bowiem prześladowania często kończą się śmiercią represjonowanych.

Człowiek tolerancyjny pozbawiony jest uprzedzeń. Codzienność niesie ze sobą wiele przejawów nietolerancji. Dyskryminujemy innych z powodu odmiennych poglądów, innych obyczajów, koloru skóry, pochodzenia, wyznania, orientacji seksualnej… Konsekwencją nietolerancji jest wrogość, przemoc, terror, niesprawiedliwość. Ludzie zamiast łączyć się - dzielą się. Samo powstrzymywanie się od dyskryminacji nie oznacza jeszcze tolerancji. Często taka postawa prowadzi do bierności, obojętności i wycofywania się. Prawdziwa tolerancja jest postawą aktywną, wyrażaniem szacunku, zrozumienia i akceptacji dla inności.

Musimy pamiętać, że to właśnie tacy jak my, ludzie młodzi, kreatywni, niczym niezrażeni, otwarci na wszelkie nowości, stanowią przyszłość nie tylko dla Polski, ale i całego globalizującego się świata. Nie zapominajmy o tym, że tolerancja i nietolerancja to tak naprawdę postawy wyznaczone, odnośnie ustalone i zakładane przez środowisko czy społeczność, do której przynależy nasza osoba. Raz wyznaczona postawa nietolerancji, połączona z uczuciem pogardy, nienawiści jest niezwykle trudna i odporna na próby jej zmiany.

powrót <<<<