Miasto Mińsk Mazowiecki Miasto Sulejówek Gmina Cegłów Gmina Dębe Wielkie Gmina Dobre Gmina Halinów Gmina Jakubów Gmina Kałuszyn Gmina Latowicz Gmina Mińsk Mazowiecki Gmina Mrozy Gmina Siennica Gmina Stanisławów

Historia Mińska Mazowieckiego jako powiatowego ośrodka administracyjnego rozpoczyna się dopiero w XIX w. Do tego okresu miejscowości wchodzące w skład obecnego powiatu mińskiego nie należały do jednolitej jednostki administracyjnej niższego szczebla (tzw. ziemi i powiatu). W momencie lokacji Mińska w 1421 r. tereny te należały do dzielnicy czersko-warszawskiej Księstwa Mazowieckiego. Podczas inkorporacji Księstwa Mazowieckiego do Korony w 1526 r. weszły one w skład województwa mazowieckiego. Do 1539 r. Mińsk należał do powiatu czerskiego. Dla zawiślańskiej jego części (w tym samym roku) utworzono powiat garwoliński, który objął m.in. Mińsk z Jakubowem, Kołbielą, Siennicą, Jeruzalem, Kiczkami, Kuflewem i Latowiczem. Do powiatu warszawskiego Ziemi Warszawskiej należał Stanisławów, Pustelnik, Okuniew i Długa Kościelna; zaś do powiatu liwskiego Ziemi Liwskiej, północno-wschodnie obszary obecnego powiatu mińskiego z Kałuszynem i Dobrem.

Epoka renesansu to okres rozwoju społeczno-gospodarczego Mazowsza południowo-wschodniego. W tym "złotym okresie" wokół Mińska powstaje (dzięki protekcji książęcej i zamożnej części szlachty) sieć miasteczek, które w większości zostaną zdegradowane w XIX w. do roli osad. Dziś o miejskiej przeszłości tych miejscowości świadczą zachowane układy urbanistyczne z centralnie położonymi placami targowymi - rynkami. Oto historia uzyskania i utraty praw przez powiatowe miejscowości, przedstawiona w porządku chronologicznym:

29 maja 1421 r. Mińsk, Mieńsk, Mińsko, Mensko. Ok. 1521r. miastem stał się Kuflew; prawa utracił w 1820 r.
2 maja 1523 r. miastem stał się Stanisławów (Cisek); a utracił prawa w 1869 r.
10 kwietnia 1526 r. prawa miejskie uzyskała Siennica (Janowo); prawa utraciła w 1869 r.
28 września 1530 r. - Dobre; utrata praw miejskich w 1852 r.
2 lutego 1532 r. - Kołbiel; utrata praw miejskich w 1869 r.
24 stycznia 1533 r. - Jeruzal (Żeliszew); utrata praw miejskich w 1820 r.
1538 r. - Okuniew; utrata praw miejskich w 1869 r.
25 stycznia 1549 r. prawa miejskie otrzymał Sendomierz - miasto wchłonięte przez Mińsk już w XVII w. Rynek Sendomierski to obecnie Plac Jana Kilińskiego w Mińsku Mazowieckim.
16 lutego 1621 r. - Cegłów (Cebrowo); utrata praw miejskich w 1869 r.
W 1718 r. prawami miejskimi uhonorowano Kałuszyn.

Zmiany podziału administracyjnego dokonują się pod koniec XVIII w. W wyniku III-go rozbioru Rzeczypospolitej obszar obecnego powiatu znalazł się w zaborze austriackim. Mińsk znalazł się w tzw. Galicji Zachodniej, której granica północna opierała się na Bugu. Ziemie wokół Mińska znalazły się w nowo utworzonym okręgu (Kreis) Wiązowna. Parafie rzymskokatolickie zostały podporządkowane biskupowi lubelskiemu. W 1803 r. Austriacy w miejsce okręgów utworzyli cyrkuły. Mińsk znalazł się w cyrkule siedleckim, do którego wszedł zlikwidowany okręg w Wiązownej. Podział ten przetrwał do 1809 r., kiedy to - na mocy postanowień Pokoju Wiedeńskiego z 14 października tego roku - Galicja Zachodnia została włączona do Księstwa Warszawskiego. Na tym obszarze utworzono departamenty, w tym siedlecki, do którego weszły m.in. ziemie wokół Mińska. Dekretem z dnia 24 lutego 1810 r. utworzono powiaty, w tym: stanisławowski i siennicki, które jednocześnie zostały wyłączone z departamentu siedleckiego i włączone do departamentu warszawskiego. Do 1975 r. te ziemie związane były z ośrodkiem władzy wyższego szczebla departamentowego, później wojewódzkiego, gubernialnego i ponownie wojewódzkiego, związanym z Warszawą (z wyjątkiem okresu 1975-1998 kiedy był związany z województwem siedleckim).

W okresie Księstwa Warszawskiego Mińsk, razem z miastami: Cegłów, Jeruzal, Kałuszyn, Kołbiel, Kuflew, Latowicz i Siennica, znalazł się w powiecie siennickim. Powiat stanisławowski objął m.in. Stanisławów i Okuniew. Po upadku Księstwa Warszawskiego ziemie wokół Mińska zalazły się w zaborze rosyjskim, w którym utworzono Królestwo Polskie. Wprowadzono nowy podział administracyjny; utworzono województwa i obwody, w ramach których miały funkcjonować powiaty stanowiące okręgi wyborcze i sądownicze. Został utworzony obwód stanisławowski złożony z powiatu siennickiego i stanisławowskiego. Obwód ten, którego siedzibą miał być Okuniew, należał do województwa mazowieckiego. Ostatecznie podział ten został zatwierdzony 16 stycznia 1816 r. przez namiestnika Królestwa Polskiego, gen. Józefa Zajączka. Z tym, że na siedzibę obwodu stanisławowskiego został wyznaczony Mińsk. Właściciel miasta, hr. Stanisław Jezierski, oddał bezpłatnie lokale na potrzeby władz administracyjnych.

W 1837 r. przemianowano województwa na gubernie, a w pięć lat później, ukazem carskim z 11 października 1842 r., obwody zostały zamienione na powiaty. Największe zmiany administracyjne nastąpiły na mocy ukazu z 19-31 grudnia 1866 r. Wtedy to utworzono m.in. powiat miński, którego nazwę w 1868 r. zmieniono na nowomiński. Powiat ten objął część obszaru byłego powiatu stanisławowskiego, tj. miasta Mińsk, Karczew, Siennica, Latowicz, Cegłów, Kałuszyn, Kołbiel i Stanisławów oraz gminy: Chróścice, Łaziska, Jakubów, Mińsk, Ładzyń, Dębe Wielkie, Czarna, Janów, Barcząca, Mienia, Siennica, Ruda, Duchnów, Glinianka, Otwock, Starawieś, Wielgolas, Dębe Małe, Iwowe, Kuflew, Łukówiec i gminę Wiązowna, przyłączoną z powiatu warszawskiego. Pozostała część zlikwidowanego powiatu stanisławowskiego odeszła do nowo utworzonego powiatu radzymińskiego. Podział ten dotrwał do I Wojny Światowej. W międzyczasie niektóre wspomniane wyżej miasta utraciły prawa miejskie.

W okresie I Wojny Światowej Mińsk znalazł się w części Królestwa Polskiego, okupowanego przez wojska niemieckie. Zarządzeniem generał-gubernatora warszawskiego z dnia 22 marca 1916 r. połączono powiaty miński i radzymiński w jeden powiat miński. W okresie II Rzeczypospolitej, w 1921 r. powiat Mińsk Mazowiecki, należący do województwa warszawskiego, składał się z miast: Mińsk Maz. i Kałuszyn oraz z gmin: Cegłów, Chróścice, Dębe Wielkie, Glinianka, Iwowe, Jakubów, Kołbiel, Kuflew, Latowicz, Ładzyń, Łukówiec, Mińsk, Rudzienko (k. Dobrego), Siennica i Stanisławów. Na kilka miesięcy przed wybuchem II Wojny Światowej, Minister Spraw Wewnętrznych, rozporządzeniem z dnia 28 kwietnia 1939 r., zniósł gminę wiejską Czarnogłów i Ładzyń oraz zmniejszył liczbę gmin do 17., w skład których wchodziły dwie gminy miejskie (Mińsk Maz. i Kałuszyn) oraz 15 gmin wiejskich (Cegłów, Chróścice - z siedzibą w Kałuszynie, Dembe (dziś - Dębe Wielkie) - z siedzibą w Pustelniku, Glinianka, Iwowe, Jakubów, Jeruzal, Kołbiel, Kuflew - z siedzibą w Woli Rafałowskiej, Latowicz, Mińsk Mazowiecki - z siedzibą w mieście Mińsk Maz., Rudzienko - z siedzibą w Dobrem, Siennica, Stanisławów i Wielgolas).

W okresie II Wojny Światowej powiat miński znalazł się w dystrykcie warszawskim. Po wojnie przywrócono przedwojenny podział administracyjny. Mińsk Mazowiecki wraz z powiatem znalazł się znowu w województwie warszawskim. Ze zmianami (w 1954 r. zlikwidowano gminy i utworzono mniejsze gromady) dotrwał on do 1975 r. W 1968 r. powiat mińskomazowiecki liczył 23 gromady: Cegłów, Dębe Wielkie, Dobre, Grodzisk, Groszki Nowe, Iwowe, Jakubów, Jeruzal, Kałuszyn, Kuflew, Latowicz, Ładzyń, Mińsk Maz., Mrozy, Pustelnik, Rudzienko k. Dobrego, Rudzienko k. Kołbieli, Siennica, Sołki, Stanisławów, Stojadła, Wielgolas i Wiśniew. W 1973 roku przywrócono podział na gminy, siedzibą gminy Mińsk Mazowiecki od 1973 r. jest miasto Mińsk Maz.

28 czerwca 1975 r. Sejm PRL przyjął ustawę o dwustopniowym podziale administracyjnym państwa, na mocy której likwidacji uległy powiatowe jednostki administracyjne. Powstało 49 województw, w tym województwo siedleckie, do którego przyłączono Mińsk Maz. i Kałuszyn wraz z gminami: Cegłów, Dębe Wielkie, Dobre, Jakubów, Kałuszyn, Kołbiel, Latowicz, Mińsk Mazowiecki, Mrozy, Siennica i Stanisławów. W 1990 r. zostały przywrócone instytucje samorządu terytorialnego i utworzono rejonowe urzędy administracji państwowej. Urząd Rejonowy w Mińsku Mazowieckim objął obszarem miasto Mińsk Mazowiecki i 13 gmin. (Cegłów, Dębe Wielkie, Dobre, Jakubów Kałuszyn - miasto i gminę, Kołbiel, Latowicz, Mińsk Maz., Mrozy, Poświętne, Siennicę, Stanisławów i Strachówka).

Radykalną zmianę w podziale administracyjnym wprowadzono pod koniec XX wieku. Z dniem 1 stycznia 1999 r. (w wyniku reformy administracyjnej kraju) na mapę administracyjną RP powrócił Powiat Miński, który znalazł się w nowo utworzonym Województwie Mazowieckim. Do nowego Powiatu Mińskiego nie weszły gminy: Kołbiel, Poświętne i Strachówka, a doszły gminy: Halinów, Sulejówek i Wesoła. Przez krótki okres 1.01.2002 r. - 27.10.2002 r. Gminy Sulejówek i Wesoła wchodziły w sklad powiatu warszawskiego. Po wyborach samorządowych 27 października 2002 r. Sulejówek powrócił do powiatu mińskiego, a Wesoła stała się dzielnicą m.st. Warszawy.